Usługi

Jak słuchać muzyki jazz oraz blues?

Muzyka jazzowa zaistniała już na początku XX wieku. Znamionuje się rytmem synkopowanym i wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, iż główni muzycy jazzowi, którymi byli afroamerykanie nie znali nut. Istotą tej muzyki jest zwinne „bawienie” się rytmem, zachowując jego lekkość i sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się parę odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do kultowych muzyków należy na pewno Jan Garbarek, norweski saksofonista, jednakowoż krajowego pochodzenia.

Najszerzej kojarzonym muzykiem, jest natomiast Louis Armstrong, trębacz, który zmarł w 1971 roku, jeżeli chodzi zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich legendarny z imponującej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski dotarł w latach dwudziestych przeszłego wieku.

W okresie stalinizmu był niemniej jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dzisiaj granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszystkich muzyków – istotne są także właściwe sprzęty, jak scan speak głośniki. Sama muzyka tudzież ma się przyzwoicie i choć liczba słuchaczy zmalała, to ciągle są jeszcze kluby w jakich grany jest jazz. Pierwszymi muzykami odgrywającymi bluesa, byli afroamerykanie pochodzący z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dość starą muzyką, jej zalążki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce problematyką jest troska, niezadowolenie. A on może mieć równe przyczyny, jak niespełniona miłość, czy niezadowolenie ze społeczeństwa, dysproporcje rasowych. Samo słowo blues w języku angielskim świadczy rozpacz.

W pierwszej chwili blues był wyłącznie śpiewany, dopiero w uprzednim wieku zaczęto dodawać kolejne instrumenty. Najporządniej znanym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o którym mówi się, iż jest królem tej muzyki. Blues przez lata mocno się rozwinął, powstało dużo odłamów. Najsławniejszym, lokalnym bluesrockowym zespołem jest bez negowania Dżem, którego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się domeną tej muzyki. Dżem gra dalej, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się nadzwyczaj odpowiednio oraz w dalszym ciągu przyciąga wielu zapaleńców. Wciąż są kluby gdzie grana jest jedynie ta muzyka.