Zdrowie

Kuracja długoterminowa oraz lekarstwa przeciw depresji

Melancholia u kobiet ma okazję być postrzegana, jako szybciej i częściej występująca aniżeli depresja u mężczyzn. Lekarze postrzegają kobiety, jako znacznie bardziej podatne na depresję, która w dodatku nieraz pozostaje nierozpoznana. Być może wynika to z tego, iż kobiety nieczęsto zgłaszają się do doktora, a to powoduje, że depresja rzadziej pozostaje nierozpoznana. Zjawiskiem jest jednak, że istnieją różnice fizjologiczne pomiędzy mężczyznami i damami, jakie czynią kobiety znacznie bardziej podatne na depresję. Najważniejszą z tych różnic jest poziom hormonów płciowych.

Kobiety mają o wiele wyższe poziomy owych hormonów, a w dodatku zmieniają się one w cyklu miesiączkowym, ciąży, i menopauzie. Farmaceutyki obejmujące hormony płciowe również mogą wywoływać objawy depresyjne. Dosyć w wielu przypadkach wśród kobiet zdarza się depresja po porodzie, co uwidocznia poradnictwo psychologiczne radom. Zwykle rozpoczyna się ona w sposób dyskretny, a odbierana jest, jako przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności za dziecko.

W wielu przypadkach kobieta czuje lęk, szczególnie lek o zdrowie i rozwój swego dziecka. W okresie dwóch tygodni po porodzie na ogół zdarza się u kobiet depresja ciężka. Jej prawdopodobieństwo jest największe po urodzeniu pierwszego dziecka, u kobiet, które już chorowały psychicznie. Uważa się, iż zmiany hormonalne są składnikiem wyzwalającym u kobiety, która miała predyspozycję do depresji. W kłopotliwej depresji dama traci kontakt z rzeczywistością, może posiadać urojenia, a nawet omamy. W takiej sytuacji ma prawo być też zagrożone dziecko.