ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Budownictwo, Przemysł

Pomoc geodety – w jakich sytuacjach będzie potrzebna

Budowa wymarzonego domu będzie się wiązać z dużą ilością obowiązków. Nie da się tak po prostu zrobić wykop pod fundamenty, wylać je i rozpocząć stawianie ścian. Należy też współpracować z kilkoma fachowcami, a jeden z nich to geodeta. Jego pomoc jest potrzebna na różnych etapach.

Pierwsze spotkanie często ma miejsce zanim się zakupi działkę, między innymi po to żeby poznać dokładnie jej granice. Bardzo się to także może przydać do postawienia jakiegoś ogrodzenia, żeby nie było niepotrzebnych sporów z którymś z sąsiadów. Jeśli się ma wybrany plan domu należy go ustawić w odpowiedni sposób na obszarze działki. To także będzie zadanie geodety, który wszystko wykona w oparciu o mapę projektową. Na takiej mapie należy umieścić zarówno sam budynek mieszkalny, jak również niezbędne przyłącza.

Jeśli dokumentacja zostanie całkiem zatwierdzona i właściciel otrzyma zezwolenie na budowę, to obowiązkowo wyznaczyć należy na działce obszar, na jakim budynek zostanie postawiony. To także należeć będzie do obowiązków geodety, który musi zamontować w tym celu w gruncie znaki geodezyjne. Mają one duże znaczenie, bo w oparciu o nie będą robione fundamenty. Na tym etapie ustala się także dokładne położenie wszystkich instalacji, jeżeli przebiegać one będą pod ziemią. Lecz to jeszcze nie wszystko, bowiem taki specjalista z firmy https://horyzontgeodezja.pl/ jeszcze raz się będzie pojawiał na budowie, już po jej zakończeniu, aby dokonać pomiarów końcowych i sprawdzić czy wszystko zostało zrobione zgodnie z planem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY