Drewniane posadzki z surowych desek, czyli tak zwane „białe podłogi” użytkowane były nie tylko w wiejskich chatach, lecz i w drewnianych domach w mieście. W miastach przemysłowych, gdzie większość pracobiorców rekrutowała się z szukającej poprawniejszego bytu ludności okolicznych wsi, pewne tradycje życia dziennego i sposobu aranżowania domu przenoszone były naturalnie ze wsi.
Tak w takim razie, w naturalny sposób, w miejskich mieszkaniach, będących apartamentami robotniczymi powszechnie wykorzystywano posadzki drewniane z surowych desek. Atrakcyjną opcją są też bambusowe podłogi – bambusowe podłogi. Kładzione były one na belkach podwalinowych, które w pewnych momentach układane były dosadnie na gruncie. Powierzchnię pod podłogą wysypywano suchym piaskiem, jaki pełnił rolę izolatora oraz pochłaniacza wilgoci.
Na nim bezpośrednio układane były belki i do tych belek przybijana podłoga. Grubość desek podłogowych oraz ich szerokość oraz długość nie były jakoś ujednolicone, zależały od jakości osiągalnego materiału. Natomiast z pewnością wszelkie ich wymiary były pokaźniejsze od desek podłogowych aktualnie dostępnych w sprzedaży. Jako jeden z najbardziej luksusowych typów posadzek użytkowanych we wnętrzach mieszkalnych używane były (oraz dalej są) parkiety z dębowej klepki.
Nawet te najprostsze, układane w normalną „jodełkę” przydają środkowi dostojeństwa oraz elegancji. Pierwotnie posadzki drewniane wykonane z drzewa dębowego konserwowane były wyłącznie poprzez woskowanie i polerowanie. Drewno dębowe należy do najtwardszych i w największym stopniu odpornych na ścieranie gatunków drewna, skutkiem tego do perfekcji nadaje się na posadzki. Poza tym, jego przydatność do takiego zastosowania podnosi odporność na działanie wody i jasna barwa.
Wyszlifowane klepki dębowe, po nasyceniu woskiem osiągają głęboką, ciepłą barwę, a wyszlifowanie daje wrażenie czystości i przestronności wnętrza domu. By podłoga nie utraciła połysku, woskowanie trzeba było systematycznie powtarzać, tak samo jak froterowanie oraz polerowanie. Przy o wiele bardziej intensywnej eksploatacji podłogi, jak na przykład w przedpokoju bądź pokoju dziecinnym.