Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / Zdrowie · 06/04/2022

Czy kobiety w ciąży są narażone na wysokie ryzyko wystąpienia ciężkich objawów?

Eksperci wciąż badają COVID-19 i ciążę. W oparciu o ich obecną wiedzę, kobiety w ciąży nie wydają się być bardziej podatne na infekcję niż inne osoby.

Jednak w porównaniu z nieciężarnymi kobietami w tym samym wieku, kobiety w ciąży z COVID-19 wydają się być bardziej narażone na bardzo poważne choroby i muszą być przyjmowane na oddział intensywnej terapii (zwany również „OIOM”, który jest skrót od „oddział intensywnej terapii”).

Wśród kobiet w ciąży ryzyko poważnej choroby lub śmierci jest największe u osób w wieku 35 lat lub starszych lub cierpiących na określone choroby, takie jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca. Jednak w większości przypadków wracają do zdrowia przed porodem i nie muszą pozostawać w szpitalu.

Co powinienem zrobić, jeśli mam objawy Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, katar lub inne objawy COVID-19, zadzwoń do swojego lekarza, pielęgniarki lub położnej. Będą w stanie powiedzieć Ci, co robić i czy trzeba to zobaczyć osobiście. Poinformują Cię również, czy powinieneś zostać przetestowany na obecność wirusa wywołującego COVID-19.

Jeśli jestem w ciąży i zakażę się infekcją, czy mogę przekazać wirusa dziecku?

Eksperci uważają, że nienarodzone dziecko może zarazić się jeszcze w macicy, ale ten rodzaj infekcji wydaje się być bardzo rzadki. Ponadto, gdy to nastąpi, większość dzieci nie choruje poważnie.Możliwe jest również przekazanie wirusa dziecku podczas porodu lub po porodzie. Jeśli masz COVID-19 w momencie dostawy, istnieją sposoby na zmniejszenie tego ryzyka.

Czy COVID-19 może powodować problemy z ciążą Zgodnie z aktualną wiedzą ekspertów, większość osób, które zarażą się COVID-19 w czasie ciąży, nie będzie miała poważnych problemów, ale mogą one wystąpić, jeśli matka poważnie zachoruje.

Kobiety w ciąży, które zarażą się COVID-19, mogą mieć większe ryzyko porodu przedwczesnego, czyli wtedy, gdy dziecko urodzi się przed 37 tygodniem ciąży. Ryzyko wydaje się być wyższe u osób, które poważnie zachorowały i mają zapalenie płuc.

Poród przedwczesny może być niebezpieczny, ponieważ dzieci urodzone zbyt wcześnie mogą mieć poważne problemy zdrowotne.

Zarażenie się COVID-19 podczas ciąży może również zwiększyć ryzyko urodzenia martwego dziecka, czyli wtedy, gdy dziecko umiera przed urodzeniem. Ryzyko porodu przedwczesnego jest znacznie wyższe niż ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Jak leczy się COVID-19 Większość osób z łagodną chorobą może pozostać w domu podczas leczenia. Łagodna choroba oznacza, że ​​możesz mieć objawy, takie jak gorączka i kaszel, ale nie masz trudności z oddychaniem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, pielęgniarką lub położną, aby uzyskać informacje o tym, jak złagodzić te objawy. Więcej na https://www.gov.pl/web/psse-plock/profilaktyczny-program-w-zakresie-przeciwdzialania-uzaleznieniu-od-alkoholu-tytoniu-i-innych-srodkow-psychoaktywnych

Osoby z ciężkimi objawami lub innymi problemami zdrowotnymi mogą wymagać hospitalizacji. W przypadku konieczności leczenia w szpitalu lekarze i pielęgniarki będą również monitorować stan zdrowia nienarodzonego dziecka.

W niektórych przypadkach mogą zalecić stosowanie leków, które wydają się być przydatne dla ciężko chorych osób. Jednak niektóre z tych leków są niebezpieczne podczas ciąży. Czy można zapobiegać COVID-19? Najlepszym sposobem zapobiegania COVID-19 jest zaszczepienie się.

W Stanach Zjednoczonych pierwsze szczepionki zostały udostępnione pod koniec 2020 roku.

Od tego czasu eksperci badają ich bezpieczeństwo u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Wiele kobiet w ciąży otrzymało szczepionkę bez żadnych problemów. Szczepionka nie zwiększa ryzyka poronienia i nie szkodzi płodowi.

Na podstawie dostępnych dowodów eksperci zalecają szczepienie ciężarnych. Dodatkowo zalecają otrzymanie dawki przypominającej, aby uzyskać dodatkową ochronę. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, pielęgniarką lub położną, aby dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy czas na przyjęcie dawki przypominającej.

Szczepionki są bardzo skuteczne w zapobieganiu poważnym chorobom i śmierci z powodu COVID-19. Ponieważ wydaje się, że kobiety w ciąży są narażone na poważne zachorowanie w przypadku zakażenia, szczepienia są szczególnie ważne. Więcej informacji na temat szczepionek i dawek przypominających COVID-19 jest dostępnych osobno (patrz „Edukacja pacjentów: szczepionki przeciw COVID-19 (podstawy)”). Więcej na https://www.gov.pl/web/psse-plock/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc

Jeśli nie jest zaszczepiona, może chronić siebie i innych, przestrzegając dystansu społecznego (trzymając co najmniej 6 stóp lub 2 metry od innych ludzi) oraz nosząc maskę na twarz, gdy znajduje się w bliskim sąsiedztwie innych osób. Pamiętaj też o częstym myciu rąk.

Czy zmienią się moje regularne wizyty przedporodowe?Twój lekarz, pielęgniarka lub położna opracują z Tobą plan wizyt w czasie ciąży. Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym występuje wiele przypadków COVID-19, prawdopodobnie nastąpią zmiany. Np:

Twój partner może nie zostać dopuszczony do udziału w wizytach

Jeśli masz objawy COVID-19, prawdopodobnie będziesz musiał nosić maskę zdrowotną podczas wizyt

Twój lekarz, pielęgniarka lub położna mogą zgrupować niektóre badania, aby zmniejszyć częstotliwość wizyt

Twój lekarz, pielęgniarka lub położna mogą zasugerować zastąpienie niektórych wizyt telefonem lub rozmową wideo

Te zmiany mogą być stresujące. Warto pamiętać, że celem jest ochrona siebie i innych.

Jak będzie przebiegać poród W różnych szpitalach i centrach porodowych obowiązują różne zasady, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Mogą one obejmować wytyczne dotyczące takich rzeczy, jak noszenie maski na twarz i liczba gości, których możesz przyjąć. Twój lekarz, pielęgniarka lub położna wyjaśnią, czego się spodziewać.

Kiedy przyjdzie na poród, zostanie zgłoszona, aby sprawdzić, czy ma gorączkę i inne objawy COVID-19. Kontrole te można wykonać wcześniej, jeśli zaplanowano indukcję porodu lub w przypadku cesarskiego cięcia. Może być również przetestowany pod kątem wirusa.

Jeśli podczas porodu zostanie dotknięta COVID-19, lekarze i pielęgniarki podejmą kroki, aby chronić inne osoby wokół niej.

Na przykład będziesz musiał użyć maski medycznej. Poród nadal może odbywać się drogą pochwową, jeśli tak zaplanowała. Niekoniecznie będzie musiała mieć cesarskie cięcie tylko dlatego, że jest chora.

Jeśli masz COVID-19, Twój lekarz lub pielęgniarka może zasugerować, abyś trzymała się z dala od dziecka, dopóki nie wyzdrowieje. Będzie to zależeć od ciężkości choroby, tego, czy dziecko zostało przebadane na obecność wirusa, i innych czynników.

W większości przypadków ludzie nie są oddzielani od swoich dzieci. Będziesz musiał nosić maskę na twarz, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia infekcji. Być może będziesz musiał również podjąć inne środki ostrożności. Te środki mogą być nieprzyjemne, ale są ważne dla ochrony Twojego dziecka.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY