Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / Zdrowie · 05/04/2022

Zdrowy sen, zdrowe życie

Sen jest najlepszym lekarstwem”: Coraz więcej aktualnych badań potwierdza prawdziwość tej starej mądrości ludowej. Jeśli nie śpisz wystarczająco, następnego dnia poczujesz się zmęczony i apatyczny. Każdy, kto regularnie ma problemy ze snem, na dłuższą metę osłabia układ odpornościowy, uszkadza serce i krążenie, jest bardziej podatny na cukrzycę i sprzyja rozwojowi problemów psychologicznych, w tym depresji.

Remedy Sen: Dlaczego to jest takie ważne

Dlatego teraz bliżej przyjrzymy się tematowi „zdrowego snu”: Ile snu potrzebujemy? Dlaczego jest taki ważny? Co negatywnie wpływa na nasz sen? A jak możemy lepiej spać? Mówimy „zasłony zasłonięte” i „zgaszone” dla niektórych najważniejszych faktów dotyczących naszego snu w nocy…Dlaczego w ogóle musimy spać, do dziś nie jest jasne. Jednak wiemy całkiem sporo o tym, co dzieje się podczas snu.

Ponieważ kiedy śpimy, nie tylko „nie śpimy”. Nasz organizm dalej pracuje – a przerwę wykorzystuje na regenerację. Wiele hormonów, które są ważne dla gojenia się komórek, wzrostu i gojenia ran, wytwarzanych jest podczas snu. Jednocześnie spada poziom kortyzolu w organizmie. Zapewnia to ważny relaks, ponieważ zmniejsza poziom stresu. Ponadto komórki są odtruwane, poprawia się pamięć i wiele więcej. Dlatego ważny jest zdrowy sen. Ale ile snu jest faktycznie „zdrowe”?

Potrzebujemy tyle snu

Potrzeba snu różni się w zależności od osoby. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) średnie zapotrzebowanie na sen to 7 godzin i 14 minut. Bardzo łatwo jest dowiedzieć się, czy dla ciebie jest to trochę więcej, czy trochę mniej: Jeśli obudzisz się wypoczęty, to już wystarczająco dużo spałeś.

W przeciwieństwie do tego, jeśli rano jesteś regularnie zmęczony i niezrównoważony, prawdopodobnie cierpisz na „słaby sen”.Z czasem może to stać się długotrwałym problemem zdrowotnym. W najgorszym przypadku poważnie zachorujesz, a nawet nie będziesz mógł pracować.

Ważne powody złego snu

Bezsenność i zaburzenia rytmu snu mogą mieć wiele przyczyn. Z jednej strony fizyczne: późne i przede wszystkim tłuste jedzenie, duże spożycie nikotyny, kofeiny czy alkoholu, problemy z oddychaniem i chrapanie, nieregularne pory snu, np. ze względu na pracę zmianową, które skracają zdrowy sen. Każdy, kto regularnie przyjmuje leki, powinien zdawać sobie sprawę z możliwych skutków ubocznych związanych ze snem i w razie wątpliwości zmienić leki.

Przyczyny psychologiczne również znacznie wzrosły w ostatnich latach: stres prywatny lub zawodowy pozbawia coraz więcej osób snu w nocy. W czasach Corony wiele osób doświadcza również stresu psychicznego związanego z pandemią. Lęki, trudności i zmartwienia wyraźnie uderzają w umysł i sprawiają, że sen jest niespokojny. Istnieją również doniesienia o wzroście zaburzeń oddychania podczas snu w wyniku COVID-19.

W ten sposób poprawiamy sen

Niemieckie Towarzystwo Badań Snu i Medycyny Snu zaleca różne strategie poprawy snu. Nie jedz zbyt późno wieczorem. Pomaga również spożywać mniej alkoholu, nikotyny i kofeiny. Regularne ćwiczenia i sport również wspomagają sen, ale nie bezpośrednio przed pójściem spać: zaleca się co najmniej trzygodzinną przerwę przed położeniem się.

Ważne jest również odpowiednie środowisko do spania. Pomieszczenie powinno być jak najbardziej ciemne, ciche i chłodne (około 16 do 20 stopni Celsjusza). Tam, gdzie nie jest to możliwe, pomocne mogą być zatyczki do uszu i dobra maska do spania. Należy spać w łóżku, a nie na kanapie. Lepiej zrezygnować z regularnych drzemek w ciągu dnia, aby ułatwić sobie sen w nocy.

Jest też dobra rada na narastający stres psychiczny:

Każdy, kto wieczorem siada przed pójściem spać, zapisuje swoje problemy i chowa notatkę na noc do szuflady, ćwiczy ważną formę higieny głowy. Zmartwienia i potrzeby nie znikają, ale nie zabierasz ich do łóżka bez filtra. Kiedy mniej Ci przeszkadzają, często lepiej zasypiasz i nie śpisz. Zobacz https://www.zzz.sk/clanok/5161-vyzva-na-predkladanie-ziadosti-o-nenavratny-financny-prispevok-nfp-z-europskeho-fondu-regionalneho-rozvoja

Co zrobić, jeśli nic nie pomoże

Każdy, kto regularnie śpi za mało przez co najmniej trzy dni w tygodniu, powinien podjąć działania i skonsultować się z lekarzem. Może pomóc w ustaleniu przyczyn bezsenności i wyeliminowaniu ich na dłuższą metę. Ponieważ tylko ci, którzy zachowują zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez zdrowy sen, pozostaną w dobrej formie na dłuższą metę.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY